Тема
уроку: Що
вивчає фізика
Мета
уроку: познайомити учнів з новим предметом шкільного курсу.
Визначити місце фізики, як
науки в системі шкільних дисциплін, коло
досліджуваних явищ, пояснити зв'язок фізики з іншими науками і технікою ознайомити і виявити інтерес у дітей до вивчення предмета .
Обладнання:
похилий жолоб, сталева кулька,штатив; пружина , набір вантажів; постійні
магніти ; лінза , свічка , екран.
Хід
уроку:
I. Знайомство учнів з кабінетом фізики.
Організаційний момент.
II . Лекція вчителя.
Сідаючи в поїзд, таксі, трамвай, натискаючи кнопку електричного дзвінка, включаючи телевізор,переглядаючи
кінофільм або спостерігаючи,як комбайн прибирає урожай,ви навряд чи
замислювалися над тим,
який шлях пройшло кожне з цих досягнень техніки , скільки праці вкладено в
кожне з них. До техніки ми звикли,вона стала нашим супутником. А ж не дуже
давно люди їздили на тарантасах ,запряжених
кіньми , косили жито
і пшеницю серпами , сиділи при світлі палаючих скіп в довгі зимові вечори і тільки в казках мріяли
про різні чари ... Гуслі - самогуди , килим - літак ,сокира- саморуб - ось
предмет казкових мрій.
Згадайте, у
казці О.С. Пушкіна звіздар і мудрець
, який подарував царю Додону чарівного
півника , запевняв його :
Петушок
мой золотой Иль
набега силы бранной,
Будет
верный сторож твой; Иль другой беды незваной,
-
Коль
кругом всё будет мирно, В
миг тогда мой петушок
Так
сидеть он будет смирно; Приподнимет
гребешок,
Но
лишь чуть со стороны Закричит
и встрепенётся
Ожидать
тебе войны; И в то место
обернётся
І ось мрія збулася. Сучасні радіолокаційні установки
набагато кращі
золотого півника . Вони дозволяють миттєво і точно виявити в небі літаки ,
ракети та інші об'єкти. Як про диво йдеться в казці Єршова «Конек- Горбунок» про холодне
світло:
Огонёк горит
светлее, Диву
дался тут Иван,
Горбунок бежит
скорее. «Что,
- сказал он, - за шайтан!
Вот уж он перед
огнём. Шапок
пять найдётся свету,
Светит поле
словно днём. А
тепла и дыму нету.
Но не греет, не
дымится Эко
чудо-огонёк...»
І ось диво - вогник у вигляді ламп денного світла
проник в наш побут . Він тішить людей на вулицях , в магазинах , в установах, в
метро, в школах, на фабриках і заводах. Так, казки стають бувальщиною. Але все,
що ми зараз маємо, є досягненнями однією з найдавніших наук - фізики. Фізика
вивчає світ, в якому ми живемо, відкриває закони, яким підкоряються ці явища ,
і як вони взаємопов'язані. Серед великого різноманіття явищ в природі фізичні
явища займають особливе місце. До них відносяться:
■ Механічні (рух машин , дослід: рух кульки по
жолобу ) ;
■ Електричні ( електризація тіл ( дослід ) ,
нагрівання електричним струмом провідника)
■ Магнітні (дослід : дія магніту на залізо) ;
■ Оптичні ( відображення світла від дзеркал ) ;
■ Теплові ( танення льоду , кипіння води);
■ Атомні (робота атомних реакторів , процеси, що
відбуваються всередині зірок ) ;
■ Звукові ( акустичні ) .
III.Досліди з подальшою бесідою :
1 . Падіння на стіл якогось тіла. Яке явище
тут спостерігається ? ( рух).
2 . Переливання води з повної склянки в
порожню .Яке явище тут спостерігається ? ( рух).
3 . Запалювання сірника, свічки або запальнички. Яке
явище тут спостерігається ? (горіння ) .
Висновок
з розмови : закони фізики є об'єктивним відображенням
розвитку природних
закономірностей. Будь-які процеси, що відбуваються в природі ,тісно
пов'язані між собою, навіть зміна дня і ночі на планетах обумовлена
обертанням їх навколо своєї осі.
Фізика, як наука тісно пов'язана з іншими науками
Наприклад, з
географією , астрономією , хімією ,біологією. Фізика допомагає
більш глибоко вивчити процеси , на перший погляд, не
пов'язані з фізикою.
IV.Закріплення нового матеріалу.
( Записи у зошитах )
Фізика-наука
про природу
вивчає
явища : механічні , теплові , світлові , магнітні ,
електричні , звукові , атомні
використовує поняття: тіло і речовина
використовує
методи : математичний розрахунок і виведення , тобто
формує закони
Завдання:
знайти закони , яким підлягають явища
природи .
IV Підсумок уроку .
Завдання додому
Вступ,§
1 , конспект ( вчити ), питання після параграфа.
Література :
- Л. Е. Генденштейн « Фізика – 7 » - Х. 2007.
- І. П. Підласий « Як
підготувати ефективний урок » - К. 1989.
- В. Ф. Савченко, Є. В. Коршак, О. І. Ляшенко
«Уроки фізики у 7-8 класах » - К.
2002.
- Л. А. Кирик « Уроки фізики – 7 клас
» - Х. 2004.
- « Інтерактивні методи на уроках фізики » -
-К. Бібліотека « Шкільного світу ». 2008.
Комментариев нет:
Отправить комментарий